Rogers BROTHERS CORP. TAG21-30/102/2XSP
Preço s/ consulta
FavoriteFavorito
sharePartilhar
Save searchGuardar pesquisa
Imprimir
INFO
Grupo de produtos
Semi Reboques Carga Baixa
Marca / modelo
Ano de fabrico
2025
Condição
Novo/Nunca usado
Localização da máquina
North Jackson, Ohio
País
Estados Unidos
Mascus ID
9DF6B742
DETALHES
N°. de ref. de armazém
44513
Acessórios
AIR OPERATED REAR LOADING RAMPS ILO MANUAL, WOOD COVERED, 84” L X 38” W
(4) 17.5 X 6.75 8-HOLE HUB PILOTED ALUMINUM DSC WHEELS ON OUTER WHEELS
(2) LED AMBER CLEARANCE LIGHTS, (1) EACH SIDE OF DECK AHEAD OF LAST LASHING D
12” TAPERED RAMP EXTENSIONS, ALUMINUM, REMOVABLE
(2) LED OVAL AMBER STROBE LIGHTS, (1) EACH SIDE OF BEAVERTAIL
(2) LED AMBER CLEARANCE LIGHTS, (1) EACH SIDE OF DECK BEHIND 2ND LASHING D
(2) ADDITIONAL STANDARD LASHING D’S, (1) EACH SIDE OF DECK (16 TOTAL)
(2) LED OVAL AMBER STROBE LIGHTS, (1) EACH SIDE OF DECK BEHIND 1ST LASHING D WITH TOGGLE
Outras informaçőes
Stock# 44513 New 2025 Rogers TAG21-30/102/2XSP Equipment Tag Trailer The ROGERS TAG21XL 21-ton tag-along trailer is built strong to provide years of reliable service. It features a spacious platform deck that is 8'-6" wide by 22'-0" long, an 8° incline beavertail and 72" long "E-Z Flip" ramps for safe and easy loading and an 80" long drawbar for better weight distribution and superior handling. Model:TAG21-30/102/2XSP Warranty: 7yr- Structural Trailer Model: TAG21-30/102/2XSP Frame Capacity: 42,000 lbs. maximum, concentrated in 15' 0" of deck Overall Length: 36' 10" Maximum Width: 102" Out-to-Out Tire Width: 96" Eye: 80" with 6-position adjustable pintle eye Landing Gear: Dual two-speed landing gear (in lieu of standard) 50,000 lb. lift capacity 70,000 lb. static capacity (each landing gear) Toolbox: Steel covered, lockable toolbox Flooring: 1 ¾" air dried oak flooring Wheel Covers: ⅜" tread plate Rear Ramps: Air operated (in lieu of manual) Wood covered Size: 84" L x 38" W 12" tapered aluminum removable ramp extensions Suspension: 44,800 lb. multi-leaf 4-spring suspension Axles: (2) 22,500 lb. 8-stud hubs with oil-bathed bearings Wheels: (4) 17.5 x 6.75 8-hole hub piloted steel disc wheels (inner) (4) 17.5 x 6.75 8-hole hub piloted aluminum disc wheels (outer) Tires: 235/75R17.5 H16 tubeless radial Axle Spacing: 49" Brakes: Air brakes 12 ¼" x 7 ½" shoes Automatic slack adjusters ABS (4S/2M system) Spring brakes on (2) axles Drain System: Cable pull remote air tank drains Paint: Rogers Red acrylic polyurethane enamel   We offer outstanding financing options, accept trades, and can arrange nationwide NO HASSLE delivery! Inquire today for more information! (888) 333-6613 **We believe these specifications to be accurate. Any discrepancies are unintentional. Please verify information with a sales associate prior to purchase.** Stock Number:44513